Jeśli lubicie Państwo dobrą muzykę, świetnie zrealizowaną i doskonale wydaną nie obce powinny Wam być takie nazwy wydawnictw muzycznych jak ECM, ACT, DUX czy ARMS. Wiele ciekawych albumów ukazało się nakładem tych właśnie wytwórni.

Sukcesywnie będziemy chcieli prezentować Państwu najciekawsze naszym zdaniem pozycje, które nie tylko będą miały szansę rozwinąć Państwa wrażliwość muzyczną ale również a może przede wszystkim zasiać w Państwa umysłach ziarenko niepokoju związane z odkrywaniem czegoś nowego!

Serdecznie zapraszamy.

ECM

Jedną z najnowszych pozycji tego właśnie niemieckiego wydawnictwa jest doskonała płyta Marcina Wasilewskiego Trio nagrana w towarzystwie Joakima Mildera pt.: „Spark Of Life”.

2400 X

Artyści tworzący tą niesamowitą płytę to Trio polskich muzyków z pianistą Marcinem Wasilewskim na czele oraz kontrabasistą Sławomirem Kurkiewiczem i perkusistom Michałem Miśkiewiczem. Wraz z nimi w tej realizacji wziął udział szwedzki saksofonista Joakim Midler. Trio to wydało właśnie (opisywany) ósmy album na 20-lecie swojej twórczości. Muzycy tego bardzo kreatywnego Tria wypracowali swoją własną estetykę brzmieniowa wywodzącą się z twórczości Krzysztofa Komedy ale ułożona w sposób bardziej liryczny i nastrojowy.

Album inicjuje przepięknie melodyjny utwór „Austin”. Wprowadza on nas w tą niesamowita opowieść, którą jest cały album w tak melodyjny i pełen radości sposób, że człowiek natychmiast przykleja się do fotela z „rogalem” i wypiekami na twarzy. Pierwszy temat jest idealnym wprowadzeniem do pozostałych kompozycji, które są jakoby rozwinięciem pewnej schowanej między nutami idei – splątania pewnych wątków i myśli muzyki słowiańskiej i skandynawskiej. Mieszankę tych klimatów czuje się na każdym kroku, w każdym kolejnym utworze. Pojawiają się tu również zupełnie nieoczekiwane motywy Stinga czy Grażyny Bacewicz, które w delikatnej aranżacji i interpretacji Tria dostają niecodziennego blasku. Saksofon Midlera rozjaśnia te wszystkie kompozycje dodając im energii i melodyjności, z każdym kolejnym utworem coraz bardziej.

To z pewnością wybitny album i niesamowita uczta muzyczna!

ACT

W wydawnictwie ACT również w ostatnim czasie pojawiło się sporo albumów z dokonaniami polskich muzyków. Jedną (naszym zdaniem) z ciekawszych pozycji jest album Adama Bałdycha i Yarona Hermana (Duo Art) pt.: „The New Tradition”.

duo art

Ten minimalistyczny album na skrzypce i fortepian jest jak gdyby manifestem tematu „Nowej Tradycji”. Autor kompozycji – Adam Bałdych – opowiada nam muzyką o tradycji jako punkcie odniesienia. Ten punkt mówi nam kim jesteśmy? Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy? Kolejne utwory przedstawiają nam fenomenalną detaliczność brzmienia – jego strukturę, kolor, drganie strun, szum smyczka. Ma to być odniesienie do klasycznej muzyki europejskiej, polskiego folkloru, polskiego jazzu – bo to one są dla Artysty najważniejszą tradycją.

Cała płyta to fenomenalny warsztat muzyczny i niesamowity klimat, który słuchacz gdy się zaangażuje chłonie całym sobą. Wielka dawkę wrażliwości w te kompozycje wkłada pianista Yaron Herman i to dzięki jego perfekcji i muzycznemu talentowi „spełnia się kolejne wielkie marzenie Adama Bałdycha – ta właśnie płyta”.