WINO I TECHNOLOGIA

Biorąc udział w licznych działaniach promocyjno-edukacyjnych firma TOMOT stworzyła we wrześniu 2013 roku specjalny cykl konferencji pt.: „WINO I TECHNOLOGIA”. Głównym Partnerem w tej akcji jest firma Plettac Distribution – importer i właściciel marki „Winakonesera”.

 

W ramach odbywających się cyklicznie (raz na kwartał) prezentacji, łączymy degustację markowych win hiszpańskich, włoskich i francuskich z oferty Winakonesera z różnymi konfiguracjami sprzętu Hi-Fi oraz nowoczesnymi produktami firmy BOSE. Naszymi gośćmi bardzo często są właściciele bądź przedstawiciele winnic, które „degustujemy” – dzięki nim poznajemy wszystkie szczegóły i smaczki konkretnych gatunków win, regionów z których pochodzą czy szczepów z których zostały zrobione. Zgłębiamy swoją wiedzę nie tylko jako konsumenci tego zacnego trunku ale również jako miłośnicy wina uczymy się z nim obchodzić czy oceniać jego walory od najlepszych specjalistów.

Nieodłącznym elementem takich wydarzeń jest możliwość pooglądania i posłuchania różnych zestawów – często bardzo egzotycznych – urządzeń Hi-Fi lub systemów nagłośnienia BOSE z różnego poziomu cenowego. Firma TOMOT dostarcza kompletne systemy odsłuchowe, które przy kieliszku dobrego wina można gruntownie poznać i posłuchać zapinając je za każdym razem w kilka rodzajów okablowania, tak aby można było zauważyć drobne ale często znaczące dla klasy systemu różnice lub po prostu dobrze się przy nich pobawić.

 

Ta ciekawa forma prezentacji zupełnie dwóch różnych produktów ma ze sobą wiele wspólnych cech, które odkrywane w dobrym towarzystwie potrafią dawać wiele radości i poszerzać nasze horyzonty.

BIENNALE ELIZY KOMOROWSKIEJ – DEKADA

Jednym z naszych celów jest promocja młodych talentów, towarzyszenie im w ich drodze wzrostu artystycznego oraz stały sponsoring przy wszystkich możliwych okazjach kreowanych przez lokalne środowiska artystyczne.

W tym cyklu klasycznej dwuletniej prezentacji pokazujemy portret artystyczny 16-letniej Elizy Komorowskiej. Składa się na niego pokaźny dorobek prac w różnych technikach, które powstawały między 5 a 15 rokiem Jej życia. W tej odsłonie prezentujemy niewielką część tego zbioru pokazującą fascynacje różnymi technikami oraz szeroki zakres inspiracji.

1. Grafika komputerowa – pierwsze kroki

 

 

Ten etap (5 rok życia) to fascynacja kolorem i prostymi formami rzeczy dobrze znanych. Świetnie ilustrują go prace: „Słoneczko”, „Micha”, „Park” czy „Mój Rysunek”.

2. Grafika komputerowa – nowe formy

 

 

Na tym etapie twórczości (6-7 rok życia) młoda Artystka odważnie sięga po improwizację i abstrakcję bazując na odważnie prowadzonej kolorowej kresce. Przykłady tego okresu to: „Taniec Świetlików”, „Bażgru Bażgru”, „Tornado” czy „Sen Żyrafy”.

3. Grafika komputerowa i pastele – wiem czego szukam

   

Wiem czego szukam – to etap kiedy zamysły twórcze Artystki bardzo dokładnie znajdują swoje odzwierciedlenie na ekranie komputera choć wciąż zachowują prostą, radosną formę. Przedstawicielami tego etapu twórczości (8-12 rok życia) są prace pt.: „Łeba” i „Wir Szczęścia”. Szczególnym przykładem tego etapu twórczości – tym bardziej, że zrealizowanego techniką nie używanych wcześniej pasteli – jest obraz „W 80 dni dookoła Świata”, którym Artystka w 2006 roku (mając 8 lat) wzięła udział w wojewódzkim konkursie plastycznym o tym samym tytule i zdobyła w nim I-miejsce w swoim przedziale wiekowym. Za to wspaniałe dokonanie wygrała niesamowitą podróż balonem!

4. Olej – pierwsze kroki

 

Prace te są pierwszą próba Elizy zmierzenia się z trudną techniką malarstwa olejnego. Na „Wyspie Dziadka” używa różnych technik malarskich – od punktowego dotykania płótna po długie harmonijne pociągnięcia pędzlem kreujące toń morza. Nieśmiało ale w sposób przemyślany zaczyna się zabawa kolorem, jego mieszanie i przenikanie. Obrazy zaczynają mieć wyraźną głębię – „Kwiaty na stole”. Obrazy te powstały między 10 a 12 rokiem życia.

5. Olej – wyobraźnia i rzeczywistość

 

To wspaniały etap malarstwa Artystki (13-15 rok życia). Jest on pełen ekspresji kolorów i formy, pełen różnorodnych technik nakładania farby i przede wszystkim niesamowicie kreatywny – widać to w żyjącym obrazie „Planety”. Zupełnie innym w formie i treści – choć dzieli je niespełna rok – jest obraz „Sali”. To wspaniały realistyczny portret ukochanego psa Artystki. Jest w nim zawarty zarówno charakter psa który widzimy w jego niesamowitych oczach jak i wspaniały warsztat jak na tak młodego artystę, oddający fakturę sierści i głębię postaci zwierzaka.

6. Olej – wrażenia i wspomnienia

 

15 rok życia to twórczość emocjonalna. „Prom na Korćulę” to przepięknie namalowany zachód słońca widziany oczami oczarowanej pięknem przyrody chorwackiej Artystki. Wyjazd z rodziną zaowocował całą serią realistycznych obrazów, które ponad dokładność przedkładają emocje i uczucia wyrażone przede wszystkim zróżnicowanym pociągnięciem pędzla i kolorem – najlepszym tego przykładem jest obraz „Burza nad Orebićem”. Te obrazy są pełne emocji.

7. Fotografia – pierwsze odkrywanie

 

 

Pierwsze dwa zdjęcia „Trębacz” i „Nurek” to świetnie uchwycone postacie brata Artystki w zmiękczonym trybie monochromatycznym i w podwodnym kolorze. Zdjęcia te są pełne energii, ruchu i ekspresji zebranej w punkt – postać chłopca. Kolejne zdjęcie „Okno” pokazuje nam Artystkę jako wnikliwego obserwatora potrafiącego dostrzec piękno porannego przymrozku uchwyconego techniką MAKRO z wolnej ręki. Ostatnie zdjęcie „Ja” – to autoportret Artystki wykonany techniką saturacji plam. To już nie tylko fotografia ale zabawa z oprogramowaniem – drzwi do kolejnego etapu. Te zdjęcia powstały na koniec prezentowanej dekady i są wspaniałym preludium do kolejnej odsłony rozwoju artystycznego Elizy Komorowskiej.