Obiekty sportowe to zawsze duże wyzwanie akustyczne. Zazwyczaj cechują się dużymi płaskimi powierzchniami, które w bardzo szybki i często niekontrolowany sposób odbijają wszystkie fale dźwiękowe powodując różne często niezamierzone zjawiska akustyczne. Zrozumiałość mowy poprzez duży pogłos jest w takich obiektach na bardzo niskim poziomie co zazwyczaj jest szczególnym wyzwaniem przy projektowaniu nowej bądź poprawianiu istniejącej instalacji.

Wszystkie nasze prace dzielą się na kilka istotnych etapów:

01     02

PROJEKTOWANIE

Tutaj z pomocą (jak w obiektach sakralnych) przychodzi nam oprogramowanie MODELER firmy BOSE. Dzięki niemu pewne zjawiska jesteśmy w stanie przewidzieć z bardzo dużą dokładnością i wyeliminować je poprzez odpowiedni dobór głośników, punktów ich mocowania czy właściwym ich wysterowaniem.

image003          image007

DOBÓR URZĄDZEŃ I WYKONANIE INSTALACJI

Szczególnie trudnymi obszarami są trybuny usytuowane często znacznie powyżej powierzchni roboczej hali, pod pewnym kątem i wkoło otulone blaszaną konstrukcją. Nagłaśnianie takich miejsc od podstaw lub modernizowanie zastanego systemu głośników poprzez ich odpowiednie usytuowanie wymaga nie lada działań zarówno pomiarowych jak i obliczeniowych aby dokładnie wyznaczyć punkty montażu urządzeń.

IMG_0794     IMG_0795

STROJENIE SYSTEMU

Efekt końcowy w postaci zachowania dokładnej kierunkowości dźwięku oraz jego strefowości – wyraźnie słychać gdzie kończy się obszar roboczy głośników parkietu a gdzie zaczyna się obszar działania monitorów sufitowych – jest dla projektanta i Inwestora największa nagrodą.